«Хочу раю» (Hochu rayu): мікросвіт дизайн-бюро
блокада у Львові
Текст та фото: Марічка Закалюжна
13.02.2014

Редакція Postpaper продожвує писати про те, де і як працюють львів’яни. Цього разу ми завітали до дизайн-бюро «Хочу раю» (Hochu rayu), де у невеличкому приміщенні команда дизайнерів створює мікросвіти для інших й перш за все для себе. Тут багато цікавих предметів інтер’єру придуманих дизайнерами, дрібничок, що привертають увагу, а також, тут живе кіт. Редакція поспілкувалась із засновниками бюро та дізналась, як свторювалась команда, проекти та власне сам робочий простір.

Засновниками дизайн-бюро є двоє братів — Віталій та Юрій Кириліви. Вони працюють разом вже близько семи років. Минулого року до них приєдналися Данута Кріль, Оленка Бідзіля, Макс Дмитрів, Остап Думанський. Тож, в офісі працює п’ятеро дизайнерів та живе кіт Маріо. Бюро розташувється в одному з приміщень у коворкінгу Betaplace. Загальна площа офісу становить 16 м. кв..

Хочу раю / Hochu rayu
команда дизайн-бюро «Хочу раю» (Hochu rayu)

Тут розміщені дерев’яний стіл та стелаж — розроблені дизайнерами для власних потреб й виготовлені з фанери та клену. На стелажі розміщені журнали та книги з дизайну, прототипи речей предметного дизайну. Особливість стелажу полягає в тому, що він розташований вздовж стіни поряд з вікном і переходить у широке підвіконня. Тут розстелений м’який матрац тож, можна працювати в зручному положені або відпочивати. Частина однієї стіни покрита спеціальною фарбою, що дозволяє писати чи малювати маркерами на її поверхні. Поряд, стоять картини намальовані Оленою Бідзілею. Двері разом з домальованим крилом зображують логотип бюро. Вхід з зовні прикрашає гіпсовий зліпок одного з співзасновників.

Хочу раю / Hochu rayu Хочу раю / Hochu rayu Хочу раю / Hochu rayu Хочу раю / Hochu rayu Хочу раю / Hochu rayu Хочу раю / Hochu rayu Хочу раю / Hochu rayu Хочу раю / Hochu rayu Хочу раю / Hochu rayu

Бюро, окрім основного приміщення, має міні-майстерню (лабораторію) в межах коворкінгу, в якій дизайнери власноруч працюють з деревом чи іншими матеріалами, роблять необхідні прототипи. Також, при портебі використовують переговорні коворкінгу.

Власні предмети та деталі в офісі

В офісі «Хочу раю» вдалося побачити декілька елементів предметного дизайну придуманого і створеного його командою.

Тапо
Хочу раю / Hochu rayu Хочу раю / Hochu rayu Хочу раю / Hochu rayu Хочу раю / Hochu rayu

«Тапо» — спеціальна таця, назва якої походить від сполучення перших складів у словах «таця» та «подушка». На «Тапо» можна ставити чашки, воно стабільне, а також перевернувши — спати. В природі існує всього два «Тапо», які є наразі прототипами.

Лампа «Пульс»
Хочу раю / Hochu rayu Хочу раю / Hochu rayu

Лампа «Пульс» — виготовлена зі штучного каменю, з допомогою сенсора змінює забарвлення світла. Придумали та створили цю лампу — Данута Кріль спільно з Володимиром Каралюсом з дизайн-студії VODAdesign. Ідея полягає у можливостях взаємодії людини з джерелом освітлення. Ця лампа посіла перше місце на всеукраїнському конкурсі The Very best of ukrainian design в категорії предметного дизайну, та ввійшла у фінал на міжнародному — Salone satelite 2012 року.

Скляний рукомийник
Хочу раю / Hochu rayu

Його креслили вручну, а токарі в Політехніці точили металеві деталі, а видували його зі скла в ЛНАМ, для цього тричі виготовлялися гіпсові форми. Поліпшений прототип з краном та водою вже втілюється в одному з проектованих інтер’єрів.

Boot
Хочу раю / Hochu rayu

«Boot» — кухонний набір, проварений в олії, тому придатний для зберігання харчових продуктів, може функціонувати як термос. Його ніжки — це сільничка та перечниця. «Boot» побував на різних виставках в Києві, Москві. Автором ідеї кухонного набору є Олена Бідзіля, а втілювався разом з бюро Hr .

Хочу раю / Hochu rayu Хочу раю / Hochu rayu Хочу раю / Hochu rayu Хочу раю / Hochu rayu Хочу раю / Hochu rayu
Ракета
Хочу раю / Hochu rayu Хочу раю / Hochu rayu

«Ракета» — це підставка для ручок, яку можна самостійно скласти без клею. Це така собі, витинанка придумана спеціально для журналу.

Проекти, діяльність

Переломний момент в житті та діяльності бюро стався саме тоді, коли хлопці створили адміністративно-офісну будівлю Manezh у Черкасах. І з цим проектом вони перемогли у всеукраїнському щорічному архітектурному конкурсі «Інтер'єр року 2011». Їм вдалося ввійти в коло архітекторів Києва в той час, як у Львові про «Хочу раю» мало хто знав.

Віталій Кирилів, співзасновник бюро: «Роки, які ми працювали до того, ми вважаємо, були напрацюваннями. Власне створення даного проекту «Модуль №1» для компанії Manezh став нашим стартом, тому що ми втілили все те, що хотіли — створили мікросвіт. А конкурс показав нашу роботу для України та міжнародних професіоналів».

Хочу раю / Hochu rayu Хочу раю / Hochu rayu Хочу раю / Hochu rayu Хочу раю / Hochu rayu Хочу раю / Hochu rayu Хочу раю / Hochu rayu Хочу раю / Hochu rayu Хочу раю / Hochu rayu Хочу раю / Hochu rayu Хочу раю / Hochu rayu Хочу раю / Hochu rayu
Manezh у Черкасах

Окрім дизайну інтер’єрів та предметним дизайном, бюро займається дизайном сайтів, розробкою нестандартних вітрин, логотипами, фірмовим стилем. Замовниками бюро більшою мірою є підприємці з Києва, Дніпропетровська, Черкас, аніж зі Львова. Попри комерційну діяльність, бюро намагається просувати культуру дизайну в нашому місті. Так, Hochu rayu провело низку лекцій та спеціальних зустрічей, деякі з них спільно з відомими українськими журналами «Салон» та «Дім і інтер’єр».

Хочу раю / Hochu rayu
Віталій Кирилів та Данута Кріль

У планах — збільшувати команду, розширюватись та втілювати приватні задуми, наприклад, запустити лінію елементів декору та побутових предметів.

Концепція

Ще 7-8 років тому, Юра придумав назву для бюро — «Хочу раю», тоді був створений перший логотип, а вже у 2013 році брати вирішили його змінити. Новий логотип — це стилізація дверей з крилом — зображує вхід до раю, символ дверей запропонувала Данута. Цікаво, що стилізовані двері — це натхнення від побачених Райських воріт у Флорентійському соборі. За словами Віталія, в логотипі намагалися поєднати фізику та естетику в одному цілому.

Хочу раю / Hochu rayu

Віталій Кирилів: «Наш слоган спочатку звучав так: «Шлях мрій — це боротьба за свій рай на землі». Коли ми починали свої перші проекти, ми чомусь боролися. Ще з Академії мистецтв спостерігалась така тенденція, з нами намагались сперечатись і доказувати, що вони все знають. Ми зрозуміли, що в чомусь проблема — всюди їздимо, пробуємо, але щось нічого не виходить. Ми давай розбиратися, а в нас у слогані написана — «боротьба». І ми замінити її на «Шлях мрій — створення свого раю на землі». Всі приблизно уявляють, що таке рай. Наша задача в тому, щоби створювати для кожної персони тут на землі, те що буде кльовим, даруватиме радість, приємність.

Мікросвіти

Нашазагальна думка полягає в тому, що ми хочемо створювати мікросвіти: будинок-інтер’єр, предмети в ньому, для бізнесу — це реклама, візитки, логотипи, сайт, одяг. Хочеться створювати такі мікросвіти, де кожна деталь буде підтверджувати й підтримувати загальну ідею. Наприклад, якщо взяти нашу візитку, на якій зображені двері з крилом, то в нашому офісі так само: двері з крилом. Людина бачить візитку, потім двері і розуміє, що це одне ціле, воно одне одного підтверджує».

Хочу раю / Hochu rayu Хочу раю / Hochu rayu Хочу раю / Hochu rayu Хочу раю / Hochu rayu Хочу раю / Hochu rayu
Про дизайн, і яким він має бути

«В Україні ще не існує дизайну, як такого. Він молодий, розвивається і його потрібно підтримувати — тут поле неоране. Це складно, але хто як не ми? В Голландії круто, але ми можемо так само! Багато хто в дизайні має занижену самооцінку, сумніваються. І тому, мало хто пробує щось робити. Важливо, щоб дизайнери були тими, хто створюють.

Хочу раю / Hochu rayu

Справжній дизайнер не буде використовувати чужі ідеї, не буде інтерпретувати, моделювати щось з чогось іншого. Він буде створювати деталі, а вже тоді з них творити щось одне важливе і особливе. Хочемо, щоб в нас в Україні нарешті з’явилися дизайнери. Також, було б добре, якби у Львові з’явилися дизайнери, які створюють, а не виконують. Клієнт керує, клієнт «прав». Я не впевнений, що позиція «клієнт прав» — це круто. Виходить, що зроблена робота оцінюється так — «я тобі заплачу чи не заплачу». Це не є критерієм нашої роботи. Я і замовник пливемо в одному човні. І не важливо, наскільки дорогий його човен, риба бачить наживку. Часто люди хочуть результат вже й одразу, а ти розумієш, що потрібен діалог, спілкування. Хочеться мати думку, що у Львові з’являться бізнесмени, з якими можна було б робити якісь цікаві речі.

Тільки ретро — не зовсім цікаво. Наприклад, той самий Лондон чи будь-яке інше європейське місто, воно інтегрує архітектуру. Навіть в Голландії є місце, де будинок через будинок модерн і класика — воно все якось живе і співіснує. Виходить, що тут люди постійно говорять про минуле, а потрібно створювати сучасне», — поділився своїми думками один із засновників бюро Віталій Кирилів.

Дизайн-бюро «Хочу раю»
сторінка у Facebook

Інші матеріали на Postpaper
РОБОЧЕ МІСЦЕ

Про офіс невеличкої IT-компанії, який знаходиться у центрі міста. Працівники компанії не мають посад, працюють у командах, тут відсутні кабінети керівників, багато простору та вільний робочий графік.

26.12.2013
РОБОЧЕ МІСЦЕ
Коворкінг Betaplace: більше, ніж просто робочий простір

Редакція Postpaper продовжує серію репортажів про робоче місце. Сьогодні мова піде про нещодавно відкритий коворкінг Betaplace — місце для тих, кому потрібний робочий простір.

30.09.2013
НОВЕ МІСЦЕ
Гід новими ресторанами та кафе

Редакція відвідала нові заклади та дізналася, як вони виглядають, що там готують та скільки коштує страва з меню.

30.12.2013
comments powered by Disqus