Люди на євромайдані у Львові
Текст та фото: Марічка Закалюжна
23.11.2013

Як асоціація з ЄС вплине на кожну конкретну людину? Які люди прийшли на євромайдан у Львові? Вчора, під час масових акцій протесту у місті редакція Postpaper провела невеличке опитування: ми підходили до людей, які вийшли на площу та запитували у них, чому вони відстоюють свій вибір євроінтеграції.

Після того, як уряд відмовився від угоди про асоціацію з ЄС містом проходять масові акції протесту. Тисячі людей вийшли на вулицю аби відстояти свій вибір.

євромайдан у Львові євромайдан у Львові євромайдан у Львові євромайдан у Львові євромайдан у Львові євромайдан у Львові євромайдан у Львові євромайдан у Львові євромайдан у Львові євромайдан у Львові євромайдан у Львові євромайдан у Львові євромайдан у Львові євромайдан у Львові євромайдан у Львові євромайдан у Львові євромайдан у Львові євромайдан у Львові євромайдан у Львові

Редакція запитувала у учасників акції, що їм особисто принесе угода асоціації з ЄС, і чому вони вийшли захистити свій вибір. Тож обличчя Євромайдану у Львові у нашому репортажі зі вчорашніх подій.

Роман:
євромайдан у Львові

«Мені потрібен ЄС для того, щоб Україна нарешті входила в нормальне середовище. В тому аморфному стані, в якому ми знаходимось — ми всі, умовно, в тому болоті. Я вважаю, якщо ми зможемо приєднатись до європейської співдружності, то Україна почне активно розвиватись. Люди матимуть змогу поїхати в Європу та побачити, як може бути, а не так як є зараз. Всі сидять і думають: «Так все погано і, ніби краще не може бути». Чим більше людей буде бачити як краще, тим більше людей буде відчувати цю конкуренцію, буде прагнути розвивати краще свій бізнес, краще навчатися. Я хочу жити в країні, в якій хочеться жити. А не жити в країні, де ти йдеш в лікарню й мусиш дати 20 грн, бо так треба, чи поступати в університет невідомо як. Якість освіти така, що туди можеш і не поступати, — все одно нічого не зміниться. На моє особисте життя це вплине так, що буде набагато важче. Але чим буде важче, тим швидше будемо розвиватися».

Тетяна, студентка:
євромайдан у Львові

«ЄС — це цінності, відкриті кордони. Я навчалася в одній з країн ЄС, і зі свого досвіду знаю, як це. Мені здається, це покращить становище української освіти. Загалом, мені здається, що Україна — це і є Європа».

Тарас, оцінювач земельних ділянок:
євромайдан у Львові

«Я вважаю, стандарти якості життя в ЄС та управління державою значно кращі, ніж в Україні. У нас корумповане та бюрократичне правління, яке веде в нікуди. Я не знаю, як це вплине на моє життя. Нічого гіршого, ніж є зараз бути не може».

Марина, викладачка:
євромайдан у Львові

«Якщо вибирати з ким себе асоціювати, з Росією я себе не асоціюю. Відповідно, це принцип від зворотнього. Я не хочу, щоб за мене вирішували такі речі. Це дуже дотично до того, що «нас не питали». Нас не спитали, в черговий раз. Це вже якийсь принцип».

Таня, студентка:
євромайдан у Львові

«ЄС потрібно мені особисто тому, що я відчуваю що Львів — це культурний центр України, який близький до Європи. Ми ніколи не були в задньому плані за Росією, ми повинні відстоювати своє право, тому я вважаю, що Україна — це частина ЄС».

Ростик, менеджер з маркетингу:
євромайдан у Львові

«Цінності ЄС мені ближчі, ніж ті, що зараз панують в Україні. Це зовсім інший світогляд. Питання вибору, питання цінностей — це фундаментально. Ми маємо за це боротися та відстоювати. Для мене та моїх близьких вступ в ЄС надасть змогу простіше здобувати нові знання, нові можливості, а також ділитися чимось, що ми вже маємо, з іншим світом. Показати, які ми є врешті-решт та зруйнувати якісь стереотипи про Україну та українців. Досягнути до джерел, які для нас є зараз закриті, — культурних джерел та знань, врешті цінностей. Якщо ми досягнемо ЄС, ми зможемо отримати щось набагато новіше, освіжити, додати нової крові в культуру України».

Андрій, співзасновник коворкінгу:
євромайдан у Львові

«Асоціація з ЄС — це символічний хід документального затвердження популізму стосовно напрямку в Європу. Може, це трішки дасть в якихось вузьких галузях, науці, але реально, асоціація нічого не дасть окрім затвердження на папері напрямку євроінтеграції. Ми не вступимо в ЄС в найближчі 20 років, може 50. В поточній ситуації, я не вірю в можливість України найближчим часом туди вступити. Я вважаю, що, в принципі, великої потреби в цьому не має. Сланцевий газ, реформи — нормально без Європи. Асоціація з ЄС — це не Євросоюз. Я сюди прийшов, щоб підтримати ініціативу, громадянську позицію.

Якщо мені потрібен був ЄС, я би виїхав за кордон, але мені потрібна нормальна ситуація в державі. Її може забезпечити зміна покоління, системи, це дуже тривалий процес, ЄС тут ні до чого».

Наталя, працює в громадській організації
євромайдан у Львові

«Мені потрібні європейські цінності, мені потрібна європейська освіта, європейські стандарти щодо виробництва та життя взагалі. Весь цей рівень».

Домініка, з Польщі, волонтерка:
євромайдан у Львові

«Мені було дуже цікаво, як це буде виглядати. Вчора я слухала новини, — люди в Києві зібрались і почула, що тут щось буде. Мені стало дуже цікаво, як це виглядатиме. Польща вже в ЄС, я знаю, що це не щось таке перфекційне, але це найкращий вихід був для Польщі і, можливо, зараз для України».

Юстина, студентка:
євромайдан у Львові

«Як на мене, асоціація з ЄС демонструє, що ми належимо до Європи, а не до Росії. Це наше самовизначення, це крок в майбутнє. Якби не казали про європейські мінуси, але рівень життя в нас навіть не наполовину такий, як там. Для мене, це більше, ніж самовизначення. Якщо в нас буде спрощений візовий режим, я зможу більше подорожувати. Це для мене один з пріоритетів».

Святослав, адміністратор сайту:
євромайдан у Львові

«Як це вплине на моє життя? Можливо, багато виробників товарів прийдуть на український ринок та будуть ставитися до мене як до споживача. Я не думаю, що вони витіснять наші послуги та товари, ці компанії згенерують нові ринки. Нарешті, питання людської свободи. В нас є два вибори: на Схід або на Захід. Я не вірю, що країна може існувати сама по собі. Ми не Швейцарія. Все, що зараз відбувається — формує нашу свідомість. Якщо ми зараз зберемось, як в 2004 році та розійдемося і знову лишимо самих політиків — це нічим добрим не закінчиться. Якщо українці нарешті в голові своїй почнуть розуміти,

що ми — це влада, що ми керуємо нашою державою, тоді, можливо, в нас справді щось зміниться. Я сортую сміття, не смічу на вулиці, плачу в трамваях, компостую талончики. Якщо всі будуть робити такі дрібнички, це змінить життя на краще в нашій країні»

Богдан, працює в IT:

«В ЄС буде хоча б якийсь проблиск, в тому щоб розвиватись та взагалі жити, ніж так, де ми є зараз. Зараз просто вже колапс повний. Не має розвитку, не має грошей, це просто дорога в нікуди. Зараз суспільство не розуміє, що Україна це вже все, це вже колапс. Я живу в цій країні, якщо тут колапс, я тим більше не виживу. Моє життя зміниться, якщо тут щось зміниться та почнеться якийсь розвиток. Я не зможу якось окремо виділитись. Якщо суспільство не зможе вижити, то ніхто з цього суспільства теж не зможе вижити, крім цього одного проценту, хто зараз керує Україною, та користується її коштами».

Володимир, журналіст:
євромайдан у Львові

«Є кілька причин: перша і головна. Якщо ми не вибираємо ЄС, ми рухаємось в бік Росії, ми потрапляємо в зону її дії на багато років. Вступ в ЄС надало б мені ліпшого самопочуття. Вступ в ЄС — це вільна конкуренція, це принципи, які потребує країна. Суспільство стане більш відповідальним за те, що воно робить. Це велика відповідальність та якісь нові горизонти, що з’явились би перед країною. На жаль, їх проігнорували».

Оля, засновниця фестивалю «Віз-Арт»:
євромайдан у Львові

«По-перше, є шанс що кордони будуть відкриті, в нас з’являться low cost авіалінії, ми зможемо привозити більше режисерів за менше грошей. Ми станемо трохи ближче до інших країн, — для мене це дуже важливий крок і для нашого фестивалю зокрема».

Анатолій, програміст:
євромайдан у Львові

«Мені особисто дуже потрібен ЄС, щоб я та моя донька жили в країні з європейськими цінностями, з кращими продуктами та кращим рівнем життя. Менше ненависті, більше лояльності один до одного, поваги до себе, перш за все, та до навколишніх.

Якщо ми вступимо в ЄС, мені не доведеться виїжджати звідси».

Тарас, викладає та проводить екскурсії:
євромайдан у Львові

«Найперше, це візи отримати. Але як хтось казав, нам більше потрібен не ЄС, а просто пряма дія закону. Нам розповідають гарні байки, що економіка одразу підтягниться. Так як ми працюємо — ні, я є досить серйозним євроскептиком, але з іншого боку я розумію що це більш позиційно вигідно. Я не можу сказати, що ЄС це суцільне добро. Як ми давали хабарі, так і будемо давати. Я маю надію, що коли нарешті почнеться той момент, домінування рівності всіх перед законом, моє життя зміниться. Якщо чесно, мені не дуже безпечно ходити містом та висловлювати свою думку. Це не дуже толерують у нашому суспільстві».

Юрко, студент:
євромайдан у Львові

«Для мене це відмежування від Росії. Хоча це також відносно не добре. Для мене особисто це інакше життя: ставлення до людей, повага до людини, інші цінності. В нас людина — це просто як коліщатко в машині».

Іван, навчається на архітектурі:
євромайдан у Львові

«Я багато вивчав країни ЄС, коли хотів їхати за кордон та здобувати там освіту. Якщо просто взяти нашу країну та поставити її на місце країни ЄС, перш за все, стане кращим навчання, обмін досвідом, присутність нових технологій. По навчанню ми не отримаємо того, щоб мали. Я як архітектор, не отримую більшість знань, які я мав би отримувати. Також якість життя, зарплат, продукти. Я не бачу іншого виходу, як дотримуватись руху в ЄС. Для мене дуже важливо подорожувати та вивчати світ, у сьогоднішній ситуації навіть з митним кордоном, як їхати, яким чином отримуються візи — є дуже багато проблем».

Оксана, філолог польської мови та перекладач:
євромайдан у Львові

«Мені насправді в тому, що сьогодні відбувається важливий не так Євросоюз, як схожість подій з 2004 роком. Люди виходили не за Ющенко, люди виходили за свої права. Зараз так само: влада поставила всіх перед фактом, що є так. Нікого нічого не питали. В демократичній країні люди мають вирішувати. Це дуже важливо, що люди вийшли і показали, що вони теж можуть приймати рішення. А плюси та мінуси Євросоюзу то вже зовсім інше питання. Для мене особисто було дуже важливо сюди прийти».

Костя, студент з філологічного:
євромайдан у Львові

«Я прийшов сюди висловити свою громадську думку. Мені здається для мене особисто це дало б можливість легше подорожувати, купувати кращі продукти, мати доступність багатьох послуг та прав. Боюсь, ми просто туди не вступимо».

Матвій, біолог:
євромайдан у Львові

«Більше перспектив в плані навчання та роботи. Та в плані подорожування: мені не потрібно буде виробляти візу близько трьох років. Я не знаю, мені здається Росія нас трохи не стягне, я Євросоюз, зможе, хоча я не впевнений. Вірилось, що може бути покращення життя вже сьогодні».

Інші матеріали на Postpaper
НОВИНИ

Минулого тижня Інститут міста опублікував результати масштабного дослідження «Соціальний моніторинг якості життя у Львові». Мешканців опитували на різні теми: від благоустрою, транспорту, безпеки до освіти, охорони здоров’я та дозвілля.

18.11.2013
НОВИНИ
Що спроектує Маріо Ботта для Львова

Всесвітньо-відомий архітектор Маріо Ботта нещодавно відвідав Львів з презентацією проекту, який буде втілено у Львові. Що саме збудує Маріо Ботта для Львова та як це виглядатиме?

13.11.2013
СЕРЕДОВИЩЕ

Активісти урбан-руху «Липнева» розповіли Postpaper як виникла ініціатива, про втілені й заплановані проекти та їхнє бачення міста.

14.10.2013
comments powered by Disqus