18.12.2013
У суботу, 14 грудня, відбулась перша університетська TEDx конференція в Україні. Редакція Postpaper побувала на заході та дізналась, які спікери там виступали та про що говорилось на конференції. Також, редакція поспілкувалась з організаторами та відвідувачами конференції.
Унікальність заходів, які відбуваються у стилі TED полягає в тому, що вони проходять у форматі коротких лімітованих за тривалістю виступів. Спікери у свій 20-и хвилинний виступ акумулюють найцінніше з власного досвіду, що по справжньому надихає. Подібні заходи відбуваються по всьому світу, зокрема і у Львові. Заходи TEDx — це незалежні локальні конференції, що відбуваються під егідою TED в різних містах і країнах.Відмінність кожної такої подій полягає в тому, що її готує ініціативна група, дотримуючись правил TED.Саме така конференція відбулась у Львові цієї суботи — TEDxLNU, організаторами якої стали студенти університету ім. І. Франка.
«Подих майбутнього» — такою була тема конференції, під час якої лунали доповіді спікерів та демонструвалися популярні ролики з TED.
Під час TEDxLNU говорили про майбутнє технологій, навчання, читання, спорту, тощо. Тематика доповідей була доволі різною, кожен спікер розповідав про те, на чому він знається найкраще. Зокрема, Іван Пасічник, інженер, хакер та стартапер, у спічі про 3D-принтери розповідав про зміни, які вже зовсім скоро торкнуться кожного. Зараз 3D-принтери використовують у космосі, хірургії, будівництві, але незабаром, за його словами, подібні технології спричинять заміну масового виробництва на індивідуальне.
Педагог у сфері графічного дизайну та ілюстрації, яка викладає в Британській вищій школі дизайну у Москві, Варвара Перекрест, у своїй доповіді про майбутнє освіти багато уваги приділила сучасній освіті: студенти, вступаючи у ВНЗ вже мають різну ступінь підготовки, й проблема полягає в тому, що по закінченню, ці відмінності зберігаються. Тобто університетська освіта — це надбудова над тими знаннями та вміннями, які є у людини, а не суттєве вдосконалення її здібностей та можливостей. Вирішення цієї проблеми — і є виклик для освіти майбутнього, а вже зараз є деякі інструменти, які роблять можливою самоосвіту та допомагають поліпшувати навички та вміння (зокрема, онлайн освіта — Coursera, Udacity, edX).
Богдан Тихолоз, літературознавець та франкознавець, спробував відповісти на питання: «Що читатимуть через 100 років?». У його доповіді мова більше йшла про те, що через 100 років люди так само читатимуть, а сам спіч був дотепним та включав багато алюзій на теперішню ситуацію в Україні. Зокрема, з виступу пана Богдана, досить легко поділити людей на тих, хто не читає — умовні «тітушки», та відповідно тих, хто читає — умовний «майдан».
Ще один спікер — Ангеліна Оверчук, співзасновниця PR школи у Києві та автор проекту Inspiration for Breakfast розповіла про натхнення. Головна теза виступу — натхнення — це результат праці, а не «муза». На її думку, недисципліновані люди називають себе творчими, і це абсолютно ніяк не стосується натхнення, над яким можна працювати.
Також, на конференції виступали Віталій Засадний зі спічем про технології майбутнього, Дарія Кареліна із Запоріжжя про фітнес, та транслювалось відеозвернення В’ячеслава Дяка з красномовною назвою «Сімейна стратегія: від студентів до подружжя».
Окрім цього, організатори демонстрували виступи одних з найкращих спікерів TED, який відбувається у Нью-Йорку.
Зокрема виступ Сари Кей — учасниці New York's Bowery Poetry Club, яка читала вірші та поділилась тим, як розповідна поезія здатна вплинути та змінити життя.
Виступ Бенджаміна Зендера, в якому спікер у цікавий спосіб руйнує стереотипи про відсутність у людей музикального слуху взаємодіючи безпосередньо з присутніми у залі.
Доповідь Джека Андрака, який у віці 16-и років винайшов найефективніший та найдешевший метод діагностування раку підшлункової залози на ранній стаді.
Пряма мова учасників та організаторів конферернції.
Олена Совин, співорганізатор TEDxSvobodaAve
«Найбільше мені сподобався виступ Ангеліни. Він був особистісний, емоційний, вона ділилась власним досвід і звісно, що найцінніше в кожному справжньому TED, — цe на виступі дала аргументовану іншу точку зору на одне із вічних питань. У випадку Ангеліни — це питання «Звідки взяти натхнення?». Проте для мене дуже добре відчувалось і за емоціями відвідувачів і доповідачів, що за стінами цього затишного залу відбувається Євромайдан, — складно робити щось саме в таку пору. І тому, організатори двічі молодці».
Володимир, архітектор:
«Я вже вдруге на TEDх, вперше побував на TEDxSvobodaAve минулого року. Якщо оцінювати з професійної точки зору, то мені більше сподобалась попередня. Тут спікери мали трохи затягнуті виступи, менш регламентовані. Але, однозначно, цікаво. Якщо виокремлювати суто за тим, чим я займаюся — архітектурою, мені сподобався виступ Варвари Перекрест, яка розповідала про освіту».
Мар’яна, студентка УКУ:
«Мені цей ТЕDх сподобався тим, що його організували студенти, відповідно були якісь організаційні штуки, які трапляються зазвичай у молоді, в людей, які вперше щось таке роблять й можуть проявитися. Але, насправді, надихає той факт, що вони такі юні і не побоялися організувати досить масштабну подію, зібрати людей з різних міст, країн. Ті, хто організовують щось, вони розуміють, як це складно зробити. Оці четверо чи п’ятеро організаторів — моє найяскравіше враження цього дня. Доповіді мені внутрішньо нагадали, що так, потрібно вчитися постійно і пам’ятати, що цей процес ніколи не зупиняється».
Іван Пасічник, спікер з Києва:
«Я вперше на ТЕDх як спікер, минулого разу виступали мої друзі й однодумці з нашого хакерспейсу. Як для університетського — все було дуже круто. Засмутили деякі спікери, які почали розповідати про політику. Я звичайно розумію, — сам нещодавно з Майдану. Але конференція ТЕDх — вона аполітична. Це не треба було робити. Я не можу сказати, що я набагато старший за студентів, які це організовували. Це мене дуже надихнуло, що молоді студенти вже організовують такі круті речі. Я наприклад про ТEDх дізнався не так давно — декілька років тому. А вони там у свої 18 років організовують такі події й це дуже круто».
Марічка Джала, організатор TEDxLNU:
«Я була волонтером на TEDxSvobodaAve, який організовують наші попередники у Львові — це така інша ініціативна група. Складно було, оскільки ми це вперше організовували, не знали як це робити. Нас консультувала команда TEDxSvobodaAve. В майбутньому плануємо проводити подібні заходи, але більш професійно — ми вже маємо більш-менш досвід, знаємо як це робити, надіємося, що глядачам це подобатиметься і буде більша кількість відвідувачів».
Розважав гостей під час TEDxLNU гурт «Перекотиполе».